Stół jako symbol wspólnych chwil

Stół jako serce domu

W każdym domu czy mieszkaniu jest takie miejsce w którym siedzi najchętniej cała rodzina. W nowoczesnych wnętrzach zazwyczaj jest to salon, który jest połączony z kuchnią. A wiadomo, że w każdej kuchni musi być stół. To przy nim spędza się czas jedząc wspólne posiłki, organizuje się imprezy rodzinne, to na nim układamy z dziećmi puzzle i gramy w planszówki. Potocznie przyjęło się, że kuchnia to serce domu, można jednak pokusić się o stwierdzenie, że to stół jest centralnym miejscem, które skupia każdą rodzinę. Podstawa do stołu musi być więc stabilna i sprawiać wrażenie przytulnej. W końcu spędzamy przy nim bezcenny czas z rodziną.

Nogi do stołu – podstawa stabilności

Nogi do stołu powinny być przede wszystkim stabilne. Stół w zależności od wystroju wnętrza zazwyczaj jest dopasowany do stylu, aby harmonizować z ogółem. Najbardziej solidnym wydaje się stół drewniany w kształcie prostokąta w naturalnym kolorze drewna. Nogi do stołu drewnianego powinny być również drewniane, grube, solidne tak by stworzyć porządną całość. Taki stół daje podświadomie poczucie bezpieczeństwa. Nie kiwa się na boki, nie ugina pod ciężarem – nawet symbolicznie ma pozytywny wydźwięk. W dotyku stół drewniany również daje nam jedynie dodatnie odczucia. Nie wszyscy lubią prosty styl. We wnętrzach bardziej nowoczesnych nogi do stołów mogą być wykonane z przeróżnych materiałów. Nogi do stołu zawsze można wymienić duży wybór znajdziemy na stronie: https://kamilameble.pl/23-podstawy-do-stolu.

Różne materiały wykorzystane do budowy stołu

Oprócz drewna nogi do stołów wykonywane są z metalu, aluminium, ze stali, mosiądzu, ze szkła, kamienia lub materiałów drewnopodobnych. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta i zapotrzebowań klientów. Im nowocześniejsze wnętrze tym nogi do stołów bardziej wymyślne. Oprócz różnorodności materiałów mogą mieć zdobienia, być gładkie, a także różne kształty.

Blaty stołów już nie dają aż takiego pola do popisu wyobraźni dla producentów jak jak nogi do stołu. Podstawa do stołu zazwyczaj jest w kształcie kwadratu lub prostokąta, ale również może być okrągła. Czasami zdarzają się nieregularne kształty, ale jest to sporadyczna odpowiedź na gust klienta. A z czego może być wykonany blat? Oczywiście z drewna, płyty PDF, ze szkła oraz innych materiałów, ale mniej popularnych.

Gdzie najlepiej kupić stół?

Marzeniem każdego jest posiadanie mebla wyjątkowego z tzw. duszą. Czasami uda się kupić coś pięknego na rynku wtórnym lub w antykwariacie, a nawet na targu staroci. Jeżeli jest to mebel w gorszym stanie do renowacji i tak warto zainwestować swój czas, aby nasz stół był jedyny i niepowtarzalny. Kiedy nie możemy wyszukać nic ciekawego możemy wymyślić sobie ciekawy model stołu i zlecić jego wykonanie np. dobremu stolarzowi o ile będzie to model drewniany. Podstawa do stołu nie musi być drewniana, a kombinowany model zapewne też uda nam się zamówić u stolarza. Inną opcją są oczywiście znane sieciówki. Tam też znajdziemy ciekawe pomysły, dopasowane do różnych wnętrz i w przeróżnych rozmiarach. Ceny są w takich sklepach przekonujące, więc jeżeli chcemy zaoszczędzić wybierajmy takie zakupy. Jedynym mankamentem jest wtedy fakt, że model naszego stołu nie jest niepowtarzalny. Ale za to możemy częściej zmieniać swoje wnętrze i za jakiś czas kupić nowy stół.

Stół – mebel czy coś więcej?

Od nas zależy jakie relacje nawiązujemy z innymi ludźmi. Również gdy chodzi o członków rodziny. Stół może scalać naszą małą wspólnotę, ale może być również składowiskiem niepotrzebnych gazet czy naczyń. Wszystko zależy od nas i od tego jakie mamy priorytety. Każdy stół może być początkiem zmian.